Logo agencji ROAN24 Gorzów Wielkopolski Pozycjonowanie Tworzenie Projektowanie Hosting Stron Sklepów internetowych
Prezentacja Projektowania Struktury

Prezentacja Projektowania Struktury Strony Internetowej Witryny

Prezentacja Warstw Projektowania Stron Internetowych

Jak wszyscy wiemy, nie zawsze są takie same dwie strony każdego projektu strony internetowej. Wizualna strona to ta, którą wszyscy użytkownicy widzą, wszystkie elementy graficzne, przyciski, zdjęcia oraz stronę, która znajduje się pod nią, czyli tzw. kod strony, który jest odpowiedzialny za funkcjonowanie strony internetowej. Jak tu osiągnąć równowagę?

Strona www nie zawiera tylko jednego rodzaj kodu, ale składa się z różnych kodów. Po pierwsze, wszystko jest kodem HTML, który tworzy ramy, w którym to osadzamy CSS (kaskadowe arkusze stylów) oraz język oprogramowania taki jak np. PHP. Innymi słowy, HTML jest używany do struktury treści na stronie, a CSS umożliwia traktowanie treści witryny i jej stylu oddzielnie, a język oprogramowania PHP przekazywanie instrukcji do komputera.

Sam kod HTML nie uruchamia takich samych skutków jak rozwijane menu czy automatyczne przewijanie obrazków. Jest kodem, który jest przeznaczony do interfejsu użytkownika, podczas gdy drugi kod służy do przetwarzania danych i łączenia się z bazą danych. W warstwie prezentacji odnosi się do interfejsu graficznego, a także do kodu, który napędza IT, łącznie z kodem, który kontroluje elementy interaktywne, takie jak menu rozwijane.

Prezentacja kodu obejmuje:

  • HTML i HTML 5
  • CSS
  • języków skryptowych, takich jak JavaScript, jQuery i Ajax.

Zazwyczaj wszystkie te języki są umiejętnie utkane ze sobą w celu stworzenia atrakcyjnego wizualnie i bardzo funkcjonalnego projektu strony internetowej.

1. Tworzenie Interfejsu Multimedialnego

Animowane i wciągające projekty zostały osiągnięte dzięki wykorzystaniu obu Adobe Flash lub kombinacją HTML, CSS i innych języków skryptowych połączonych. Przez wiele lat Adobe Flash był w czołówce, ale to zaczęło się zmieniać. Obecnie wraz z rozwojem HTML 5 i CSS jesteśmy w stanie coraz to częściej replikować wiele efektów interaktywnych i animowanych.

HTML 5, ostatnia edycja HTML poczyniła ogromny krok naprzód pod względem możliwości projektowania warstwy prezentacyjnej. To zapewnia ulepszony zestaw narzędzi i właściwości pierwiastków i otwiera drogę projektantom do pracy i korzystania z poszczególnych elementów. Na przykład pozwala projektantom zdefiniować grupę nawigacyjną z nowym „nav” zamiast wcześniej stosowanego 'div’ elementu. Funkcje wspierające projektowanie animacji i interakcji z HTML5 również może poprawić imponująco, a fakt, że HTML5 jest obsługiwany w telefonach przeglądarek takich jak Apple Safari otworzyło nowe możliwości projektowania stron internetowych.

Kilka słów o Adobe Flash

Flash jest to technologia animacji interaktywnej, która pozwala na tworzenie bardzo wciągającego interesującego interfejsu. Jeśli chodzi o realizację elementu Flash w projektowaniu stron internetowych proces jest dość prosty. Składnik jest opracowany w programie Adobe Flash, a następnie jest eksportowany jako plik .swf, a dokładniej w taki sam sposób jak obraz, plik SWF jest osadzony w stronie HTML. Plik .swf może być zarówno niewielką częścią strony lub może być dosłownie obejmować cały interfejs. Należy zauważyć, aby to zadziałało, to użytkownicy muszą mieć zainstalowany w przeglądarce Flash Player w celu wyświetlenia strony zawierający komponent  .swf.

Pomimo możliwości tworzenia imponujących obrazów używając flasha, ma on jednak pewne wady. Najbardziej znaczące jest to, że systemy aplle’a prostu nie obsługują plików Flash. Dlatego witryna stworzona w technologii Flash musi oferować alternatywną wersję strony dla Apple odwiedzających mobilnie (oczywiście tylko wtedy, gdy rynek jest na tyle ważne dla nich). Zaproszenie dla użytkownika, aby pobrać najnowszą wersję odtwarzacza Flash na iPhone jest przyciskiem nieistotnym, ponieważ nawet gdyby było to możliwe pobranie Flash dla witryny to i tak nie będą nadal dostępne.

HTML5 alternatywą dla Flash

Jak już wcześniej wspomniałem, kombinacja HTML 5, CSS i jQuery kodu teraz pozwala odtworzyć animowane strony internetowe, które były wcześniej możliwe tylko w programie Flash. Korzystanie elementu „canvas” jest teraz znacznie łatwiejsze niż kiedykolwiek, aby zaprojektować bogaty i animowany interfejs użytkownika. Większość nowoczesnych przeglądarek telefonów i komputerów stacjonarnych potrafi już obsługiwać standard HTML5, który sprawia, że ​​możliwe jest stworzenie projektu, który działa na wielu platformach.

2. DHTML, JavaScript, jQuery i Ajax

Należy pamiętać, że po prostu HTML tworzy strukturę zawartości. Języki skryptowe, takie jak JavaScript, Ajax i jQuery, które kontrolują zachowania elementów interfejsu użytkownika oraz treści wyświetlanych na stronie są wplecione w tej strukturze.

JavaScript jest dynamicznym językiem skryptowym, który jest zdolny do skomplikowanych animacji i interakcji efektów, takich jak tworzenie menu rozwijanego lub rozszerzający warstwę okna. To pozwala na interakcję z użytkownikiem, kontrolować przeglądarkę i zmieniać zawartość strony internetowej, która jest wyświetlana. Gdy JavaScript jest realizowany w HTML, to HTML staje się dalej „DHTML”. Dynamiczny HTML (DHTML) pozwala tworzyć ciekawe interaktywne elementy i animacje.

jQuery jest uproszczoną formą JavaScript, który skupia się na powszechnie stosowanych oddziaływań pomiędzy JavaScript i HTML. Został on zaprojektowany tak, aby ułatwić poruszanie się po stronie internetowej. jQuery to darmowe oprogramowanie open-source i jest dostępne w Internecie. Można kopiować i wklejać gotowe skrypty do swoich stron internetowych i dostosowywać je do naszych celów. Korzystanie z jQuery, które umożliwiają tworzenie animacji i efekty projektu interakcji ze znacznie mniejszym kodem niż byłoby to konieczne z JavaScript.

Przykładowe efekty jQuery:

  • Rozwijanie i zwijanie zgodnie okna
  • Karuzela rotacji obrazu
  • Zoom Obraz na rollover itp

Ajax (Asynchronous JavaScript oraz XML) umożliwia przetwarzanie danych, takich jak wysyłanie i pobieranie danych, aby wystąpić w tle (asynchronicznie) bez ingerencji z wyświetlaczem lub zachowania strony internetowej. Dlatego przeładowania strony lub kliknięcie przycisku „aktualizacja” nie jest wymagana, a dane na stronie mogą być odświeżane i aktualizowane automatycznie.

3. Zaawansowane CSS Efekty graficzne

W przeszłości, w celu stworzenia elementu graficznego na przykład przycisku, użylibyśmy grafiki rastrowej, takiej jak JPEG lub GIF. Nie tylko wydłużałyby czas ładowania strony internetowej, ale także muszą być one tak zaprojektowane przez oprogramowania, takich jak Photoshop, a następnie muszą być ręcznie zmieniane za każdym razem, gdy chcesz zmienić wygląd strony.

Obecnie CSS jest oferowane z coraz to wyższym poziomem stylistycznym, kontrolą nad wyglądem elementów. Teraz można dodać gradację, zaokrąglone narożniki, odbicia i miękkie cienie do elementów tekstowych i to po wprowadzeniu  kodu CSS.

Istnieje sporo przydatnych CSS stylów graficznych elementów sterujących, teraz możemy podjąć kod w celu uniknięcia włożenia grafiki bitmapowej w budowaniu interfejsu użytkownika.

Zalety korzystania z CSS dla naszego interfejsu użytkownika obejmują:

  • Szybsze pobieranie – Kod CSS jest napisany tylko raz i może być stosowany jako styl do każdego elementu graficznego lub tekstowego;
  • Skalowalna konstrukcja – Kod CSS pozwala na zastosowanie skalowalnych atrybutów czcionek i elementów;
  • Łatwa obsługa techniczna – Aby zmienić rozmiar, kolor i efekty wizualne przycisku, tekst lub element projektu, po prostu zmienia się wartości w kodzie CSS, a zmiany zostaną zastosowane do wszystkich elementów przypisanych do konkretnego stylu;
  • Dostępność – W CSS używamy rzeczywistego tekstu dla naszych przycisków i elementów interfejsu, a te są oznakowane i identyfikowane w sposób czytelny wyświetlając się na róznych urządzeniach.

4. Responsywne Mobilne Projektowanie Stron

Najnowszym trendem w projektowaniu stron internetowych jest responsywny projekt strony. Jest to cel, który zbliża tworzenie stron internetowych w sposób, który zapewnia optymalne wrażenia wizualne, łatwe do odczytania i nawigację w całej szerokiej gamy urządzeń. Gdy użytkownik zmienia rozmiar swojego okna przeglądarki, strona WWW aktualizuje się niezwłocznie w celu optymalnego wyświetlania w oknie urządzenia w dopasowanym rozmiarze. RWD to nowy termin gdzie projektanci używają go w odniesieniu nie tylko różnej wielkości przeglądarek pulpitu, ale także urządzenia przenośnego, które posiadają różne rozmiary samego ekranu.

Responsywny projekt strony jest możliwy dzięki powstałym zapytań o media w części specyfikacji CSS3. Rozpoznaje rozmiar przeglądarki i wyświetla stronę, aby załadować odpowiedni arkusz stylów, na przykład „widescreen.css” lub „mobilescreen.css”. Jest to możliwe, ponieważ różne arkusze stylów zawierają różne systemy układu, rozmiary czcionek i ustawień optymalizacji obrazu.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym jest stworzenie pomysłu dla interfejsu użytkownika. Istnieje mnóstwo inspiracji w Internecie. Należy to dobrych praktyk projektowych, aby je kopiować, a potem przetwarzać i przystosować do naszego projektu strony.

Skontaktuj się z nami

Szukasz dobrego projektanta stron do wykonania lub zmodernizowania Twojej strony internetowej skontaktuj się z nami i przedyskutujemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie zarówno pod względem finansowym, estetycznym oraz funkcjonalnym dla Twoich potencjalnych klientów, zadzwoń pod numer telefonu 695 74 23 50 do Roland Piątkowskiego lub wypełnij formularz darmowej wyceny strony.

Należy pamiętać, że korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, użytkownik wyraża zgodę na politykę prywatności i przechowywanie plików cookie, które umożliwiają sprawne działanie naszej witryny.