Transport wodny

Gdańsk Atrakcje Mapa Zabytki Wakacje 2016 – część III

Gdańsk Atrakcje Mapa Zabytki Wakacje 2016 – o wszystkich tych rzeczach piszemy w tym poście. Na zdjęciu widok na jachty i żaglówki w Starym Mieście. Oto jak wyglądały wakacje, które jeden z naszych pracowników spędził nad morzem – część III.

Gdańsk – miasto, które nas uwiodło

Kilka informacji o mieście

Kojarzymy go najlepiej zaczynając od tzw. złotego wieku Polski a kończąc na czasach współczesnych. Jednakże najstarsze dzieje sięgają IX wieku. Wtedy istniał tam tylko ośrodek rolniczo-rzemeślniczo-rybacki. Z kolei już w 1400 roku obszar miasta był podzielony na cztery części: Główne, Stare i Młode Miasto, a także Osieka. Potem był XVII wiek – złoty okres Gdańska. Uchodził on wtedy za jedno z najbogatszych miast w Europie. Wisłą, przez Gdańsk, eksportowano między innymi drewno i zboże na całą Europę. Mieścina była nazywana spichlerzem Europy. W 1807 Gdańsk pierwszy raz stał się Wolnym Miastem, drugi raz w 1920 roku. Następnie była II wojna światowa, która odcisnęła na nim swoje piętno. W okresie powojennym starano się przywrócić dawny blask miasta – trwała intensywna odbudowa. Dziś aglomeracja gdańska jest bardzo atrakcyjna pod wieloma kątami, a zwłaszcza turystycznym oraz ekonomicznym.

Mapa Gdańska – must have

Aby sprawnie zwiedzić najlepsze atrakcje i mieć pewność, że nic nie zostanie przeoczone, warto mieć mapę turystyczną. W samym centrum mieszczą się punkty z informacją turystyczną. Można tam dopytać o szczegóły i dostać mapę miasta. Są na nią naniesione atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca.

Wakacje 2016 z Gdańskiem w roli głównej. Zwiedzamy zabytki i ciekawe miejsca

Stare miasto

Niesamowite uliczki, piękne kamienice, ale także bardzo dużo lokali – głównie gastronomicznych. Pomiędzy budynkami, przed nimi i na chodnikach można również napotkać się na stoiska z biżuterią z bursztynu. Jeśli chodzi o zabytki to koniecznie trzeba zobaczyć Bazylikę konkatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Budowla niesamowita a jaka wysoka!

Koniecznie należy zobaczyć fontannę Neptuna i przejść się Długim Targiem i potem ulicą Długą. Gdańsk to także niesamowite Bramy: Złota, Wyżynna, Zielona i Chlebnicka. Każda robi wrażenie. Można w nich napotkać się na lokalnych grajków. Ponadto nie można zapomnieć o Ratuszu Starego Miasta!

Fontanna Neptuna na Długim Targu. Zawsze stoi przy niej tłum gapiów – każdy chce ją zobaczyć.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Żuraw Gdański – najbardziej rozpoznawalny symbol miasta. Jego główną rolą było ładowanie towarów, a także balastów na statki. Wewnątrz budynku można zobaczyć jak wygląda cały mechanizm.

Spichlerze na Ołowiance – to kolejne budynki Narodowego Muzeum Morskiego. Aby się do nich dostać, należy przepłynąć statkiem na drugą stronę. Jest tam niezwykle klimatycznie. Duża ilość wystaw stałych to ogromny atut. Można poznać dzieje Polski na morzach świata, zobaczyć bardzo szczegółowe makiety okrętów i statków Jerzego Doerffera czy Galerię Morską. Więcej o wystawach stałych.

Statek „Sołdek” – trzeba przyznać, że robi wrażenie. Jest to pierwszy statek pełnomorski, zbudowany przez polski przemysł stoczniowy. Został stworzony w Stoczni Gdańskiej. Wewnątrz jednostki znajduje się oczywiście wystawa. Zawiera ona między innymi plakaty czy modele. Ponadto można stanąć na mostku oraz zwiedzić kajuty i pozostałe pomieszczenia.

Statek również cieszył się dużym zainteresowaniem. Dopiero zwiedzając można przekonać się o tym, jak wielką jest atrakcją.

Podobało się?

To już koniec naszego cyklu Wakacje 2016. Poprzednie części znajdziesz na naszym Blogu. Gorąco zachęcamy do przejrzenia pozostałych podstron – takich jak Pozycjonowanie stron internetowych czy Portfolio. Projektujemy także strony internetowe. Jeżeli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami. Napisz – biuro@roan24.pl – lub zadzwoń: +48 695 742 350.

Platforma zarządzania zgodami od Real Cookie Banner