IPv6

Dowiedz się więcej o IPv6 z ROAN

Dzisiaj zaczęliśmy szeroko zakrojone testy IPv6. Tak więc od dzisiaj łącząc się z naszymi usługami jest szansa, że będziecie używać IPv6 nawet o tym nie wiedząc, bez wpływu na jakość usług. Głównymi usługami działającymi przez IPv6 jest SSH, poczta oraz FTP. Każda z tych usług jest teraz dostępna przez IPv6, jak i jest dostępny nasz serwer DNS, który już odpowiada na zapytania przez IPv6.

Dlaczego IPv6

Podstawowym powodem wprowadzania adresu IPv6 jest to, że adresy IPv4 już się „skończyły”, może nie do końca skończyły, ale wszystkie dostępne bloki są przypisane do jakiejś organizacji w zależności od tego, kto je zarezerwował w IANA (organizacja przyznająca adresy IP). Jedyna możliwość zakupienia adresu IPv4 jest rynek wtórny, czyli zakupienie bloku adresów od innej organizacji, która ma ich po prostu za dużo i może odstąpić część za odpowiednią cenę oczywiście. Mimo iż nam nie brakuje adresów w wersji 4 to stwierdziliśmy, że już czas najwyższy, aby wprowadzić dostęp do naszych usług przez wersję 6. Nasza firma aktualnie dysponuje blokiem: 2001:41d0:c:4d6::/64. Co daje nam możliwość przypisania 18,446,744,073,709,552,000 adresów IP. Jest to liczba ogromna, zwłaszcza jeśli się zwróci uwagę, że maksymalna liczba adresów IPv4 to tylko 4,294,967,296.  Zobacz także strefy dns.

Około 0,6% użytkowników w Polsce posiada IPv6

Jest to strasznie mała liczba, zwłaszcza że coraz więcej dużych firm takich jak Google i Facebook obsługuje IPv6 i na co dzień go używa, cała komunikacja wewnętrzna Facebooka to właśnie IPv6, jednym z naszych pierwszych połączeń IPv6 było odebranie poczty z serwera Gmail skierowanej do naszego klienta.  Mimo iż wprowadzone przez nas ustawienia może nie będą tak często używane przez klientów, to jednak będziemy gotowi na ewentualność, gdy główni dostawcy internetu w Polsce przełączą włącznik i włączą adresy IPv6.

Dowiedz się więcej o wydarzeniu: World IPv6 Launch Day

ipv6 ready

Platforma zarządzania zgodami od Real Cookie Banner