Shrubland

Polskie Latarnie Morskie nad Morzem Bałtyckim, część II

Latarnia morska – ta fraza dzisiaj padnie wiele razy w tym wpisie. Projektowanie stron internetowych i pozycjonowanie SEO uciekają chwilowo na boczny tor. Teraz znów jesteśmy na wakacjach, czyli witamy w części drugiej!

Latarnia Morska – wiele ich na polskim wybrzeżu

Co roku latarnie morskie odwiedza tysiące osób. Z Morzem Bałtyckim są powiązane od setek lat, a nawet i dłużej. Dzisiaj opowiemy o polskich latarniach morskich. Najstarsza latarnia morska stoi w Krynicy Morskiej. Jednakże my skupiamy się na okolicach Łeby. W takim układzie zwiedzimy dziś latarnię morską w Stilo (Osetnik). O niej już trochę pisaliśmy w poprzedniej części. Zahaczymy również o Hel i Przylądek Rozewie. Rozpoczynamy część drugą naszego cyklu Wakacje 2016.

Latarnia Morska w Stilo (Osetnik)

Z poprzedniego wpisu wiemy już, że jest to konstrukcja metalowa. Jej wysokość to prawie 33,5 m a zasięg 43,5 km. Z Łeby do Osetnika jedzie się około 30 minut. Zwiedzenie obiektu jest warte fatygi. Dodatkową atrakcją wewnątrz jest ciekawa wystawa obrazów przedstawiająca piękne, morskie pejzaże. Jako ciekawostkę można dodać fakt, iż początkowo latarnia morska była wykonana z drewna. Drewnianą wersję zbudowano w latach 1904-1906, zgodnie z projektem Waltera Körtego. Latarnię można również zobaczyć za pośrednictwem Google Maps – tutaj. Jedziemy dalej. Przed nami Przylądek Rozewie i Półwysep Helski.

Latarnia Morska na przylądku Rozewie

W Rozewiu można liczyć na więcej atrakcji. Warto dodać, że to najbardziej wysunięty na północ obszar Polski. Tuż przy samej latarni mieści się swego rodzaju muzeum. Warto tam zwiedzić między innymi starą maszynownię z lokomobilą. Można również zobaczyć generatory prądotwórcze, tablice rozdzielcze czy kompresory, jak i sprężarki. Latarnia morska cieszyła się bardzo dużą popularnością. Odwiedzający stali aż przed wejściem i byli wpuszczani wahadłowo. Gdy z góry schodziła jedna grupa, druga wchodziła piętro wyżej. Stanowiło to jednak okazję do zapoznania się z wystawą wewnątrz. Opowiada ona tym, jak powstała latarnia morska, gdzie jakie są rodzaje tego typu obiektów. Warte uwagi są również modele latarni polskiego wybrzeża, które świecą i są wykonane z dużą dokładnością.

Helska latarnia morska wygląda niesamowicie. Z góry widać cały Hel – coś wspaniałego.

Wisienka na torcie

Latarnia Morska Hel

W naszej ocenie to ona wywiera na zwiedzającym największe wrażenie. Łączy w sobie niesamowity wygląd, ciekawe widoki oraz bardzo strome schody. Naprawdę warto ją zobaczyć na żywo. Wchodząc na górę należy szczególnie uważać na końcowy etapie schodów. Pod koniec wznoszą się niemal pionowo. Jednak wysiłek jest warty widoków z samej góry. Latarnia na Helu jest wąska i do tego wysoka. Nie posiada żadnych galerii i ekspozycji wewnątrz. Mimo to zrobiła na nas największe wrażenie. Latarnia morska w Google Maps – kliknij tutaj, aby zobaczyć.

Nie samym chlebem człowiek żyje

Na co dzień projektujemy strony internetowe, prowadzimy Social Media i tak dalej – pracujemy w naszej agencji interaktywnej, ale przychodzi taki czas, że wszystko na chwilę znika. Jest odpoczynek i niesamowita radość z powodu urlopu. Tego właśnie Ci życzymy, drogi czytelniku, abyś cieszył się urlopem / wypoczynkiem i wykorzystał go w stu procentach. Urlop to czas, kiedy można do pełna naładować swoje akumulatory i przy okazji zobaczyć zapierające dech w piersiach widoki. Już niedługo kolejna, a zarazem ostatnia część. Tym razem będziemy podbijać Gdańsk. Na naszym Blogu znajdziesz także poprzednią część tego cyklu. Nie zapomnij sprawdzić również naszej oferty. Projektujemy profesjonalne strony internetowe. Porozmawiajmy o Twojej stronie. Napisz do nas lub zadzwoń: +48 695 742 350.

Platforma zarządzania zgodami od Real Cookie Banner