Logo agencji ROAN24 Gorzów Wielkopolski Pozycjonowanie Tworzenie Projektowanie Hosting Stron Sklepów internetowych
Google Raport Przejrzystości Transparency Report

Raport Przejrzystości Google Transparency Report Co To?

Raport Przejrzystości Google Transparency Report Raport przejrzystości Google Transparency Report- do czego służy? Po co został stworzony? Jakie jest jego przeznaczenie?

Raport przejrzystości Google

Co podpowiada nam Wikipedia?

W rozumieniu angielskiej Wikipedii (ten artykuł nie ma polskiego odpowiednika), raport przejrzystości Google – zazwyczaj taki raport ujawnia jak często i w jakich sprawach, dany organ rządowy zwrócił się do wyszukiwarki, aby ta udostępniła pewne dane lub usunęła je z wyników wyszukiwań. Jednak nie tylko instytucje państwowe mają na celowniku raport przejrzystości Google. Często są to również osoby prywatne czy firmy. Ciężko do końca wytłumaczyć idee raportu przejrzystości.

Jak to opisuje Google?

Na stronie poświęconej raportowi przejrzystości można przeczytać:

Instytucje państwowe proszą nas o usunięcie lub weryfikację treści z wielu różnych powodów. Niektóre żądania są uzasadniane na przykład podejrzeniem zniesławienia, inne – naruszeniem lokalnych przepisów zakazujących szerzenia nienawiści lub dystrybucji treści erotycznych. Prawo w tych kwestiach różni się w poszczególnych krajach.

Źródło: google.com

Od samego lipca do grudnia rok 2015 w żądaniach króluje zniesławienie. Blisko 28% żądań usunięcia treści (pochodzących od instytucji rządowych) jako powód podawano zniesławienie. Z kolei kwestie odnośnie bezpieczeństwa i prywatności oraz narodowego bezpieczeństwa, stanowiły 17% i 15%.

Dalej przeglądając stronię, dowiadujmy się jakich usług tyczą się zgłoszenia – a w zasadzie żądania. Najczęściej kierowane są zgłoszenia o usunięcie treści z wyszukiwarki Google, Bloggera czy YouTube. Śmiesznymi jednak wydają się zgłoszenia, kiedy ktoś wzywa do usunięcia treści „z internetu”. Zdarza się również, że rząd, zamiast zażądać usunięcia treści, zakłóca działanie usług Google. O tego rodzaju incydentach więcej informacji znajdziesz w tym miejscu.

Raport Przejrzystości Google - co jeszcze oferuje?

Główny aspekt raportu przejrzystości został już objaśniony, ale to nie wszystko. Co jeszcze? Czytaj dalej!

Po co istnieje raport przejrzystości Google?

Wyszukiwarka przedstawia takowe dane, aby po prostu informować o tym opinię publiczną. Jest też drugi powód: pokazanie ile wysiłku poświęca się na działania mające na celu regulowanie dostępnej w sieci treści. Warto tutaj dodać, że same wnioski są podzielone na dwie kategorie: rządowe i te dotyczące praw autorskich. Można również znaleźć stronę poświęconą europejskim żądaniom usunięcia wyników wyszukiwania.

Raport przejrzystości Google w Polsce

Całkowita liczba żądań o usunięcie linku URL z wyszukiwarki – dla Polski – wynosi 48 080. Z czego tylko 12 509 zgłoszeń pochodzi z naszego kraju. Reszta to zgłoszenia powiązane z Polską. Dane te dotyczą okresu od dnia 29 maja 2014r (uruchomienie oficjalnej procedury składania żądań). Tylko 42,2% ze wszystkich zgłoszeń zostało rozpatrzonych pozytywnie, reszta adresów – 57,8% – nie została usunięta.

Raport Przejrzystości Google Transparency Report - Przykład z Polski

Jak już wspominaliśmy wcześniej: nie tylko organizacje państwowe zgłaszają się do Google. Z kolei sam Google nie usuwa od tak wszystkie zgłoszone linki. Źródło: google.pl

Co jeszcze zawierają raporty przejrzystości?

Raport przejrzystości Google to – jak się okazuję – nie tylko raporty zawierające wnioski o usunięcie treści. Co jeszcze zatem przygotował dla nas wujek Google? Czego jeszcze możemy się dowiedzieć?

    • Żądania o podanie informacji na temat użytkowników – wyszukiwarka regularnie otrzymuje żądania o udostępnienie danych użytkowników. Oczywiście nie zawsze są one udostępniane. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
    • Wnioski właścicieli praw autorskich o usunięcie wyników wyszukiwań – może się wydawać, że to dobrze, kiedy wyszukiwarka indeksuje treści. Wiele stron na tym korzysta, trwa wyścig o najwyższą pozycję (pozycjonowanie stron internetowych). Należy jednak pamiętać, że każdy medal ma dwie strony. Regularnie zgłaszane są domeny, które zawierają treści naruszające prawa autorskie. Dominują tutaj strony z torrentami. Od 2011 roku do dziś zgłoszono 92 041 708 stron internetowych. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
    • Ruch w usługach Google – tutaj głównie znajdziemy dane na temat zakłóceń w dostępności usług, które oferuje wyszukiwarka z Mountain View. W tym miejscu znajduje się szczegółowa rozpiska: co, gdzie i kiedy nie działało. W ponad 30 krajach usługi Google są niekiedy zakłócane, na przykład przez blokady, które nakłada na nie rząd danego kraju. O tym więcej przeczytasz tutaj.
    • Bezpieczne przeglądanie – Google czuwa nad i pilnuje strony, które mogą okazać się dla internautów niebezpieczne (głównie ze względu na złośliwe oprogramowanie). Na czym polega zwiększanie bezpieczeństwa w sieci? O tym dowiesz się więcej w tym miejscu.

Ciekawy filmik z kanału Google Webmasters na temat niebezpiecznych stron internetowych.

  • Raport HTTPS – protokół daje możliwość nawiązania bezpiecznego połączenia (tworzone przez nas strony internetowe również posiadają ten certyfikat). HTTPS jest gwarantem bezpieczeństwa – zwłaszcza kiedy na stronie następuje logowanie lub przesyłane są informacje, na przykład o karcie kredytowej i tym podobne. Raport przejrzystości Google monitoruje natężenie szyfrowanego ruchu. Jak ciekawostkę warto dodać, że aż 96,7% niezaszyfrowanego ruchu pochodzi z urządzeń mobilnych.

Raport przejrzystości Google – Podsumowanie

Oferuje on mnóstwo cennych informacji. Dla laika przyda się, chociażby jako źródło cennych informacji o HTTPS czy chociażby niebezpiecznych stronach. Z kolei, kiedy patrzymy na raport przejrzystości Google z dalszej perspektywy, zdajemy sobie sprawę, że jest tu wykonywana masa dobrej roboty. Poczynając na kontrolowaniu treści w wynikach wyszukiwań a kończąc na wspieraniu bezpiecznego przeglądania sieci.

Logo Google

Ponad 90% Polaków używa wyszukiwarki Google. Jednakże należy zdać sobie sprawę, ile pracy potrzeba, aby utrzymać to wszystko w tak dobrej formie- jak teraz.

Należy pamiętać, że korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, użytkownik wyraża zgodę na politykę prywatności i przechowywanie plików cookie, które umożliwiają sprawne działanie naszej witryny.