WordPress

WordPress – jaki potencjał kryje w sobie ?

Pierwsza oficjalna wersja ujrzała światło dzienne 27 maja 2003 roku. Sama nazwa systemu została zasugerowana przez Christine Selleck. Z kolei nad rozwojem systemu WordPress czuwają Ryan Boren Matt Mullenweg. I choć na początku wszystko zapowiadało się niemrawo, tak dziś jest on najczęściej wybieranym systemem CMS, bowiem według statystyk ponad 70% serwisów (wykorzystujących system CMS) jest opartych właśnie na WordPress. Wynika to między innymi z faktu, że jest on na licencji GNU General Public License. Mówiąc prostym językiem – to wolne oraz otwarte oprogramowanie. Po dziś dzień jest rozwijany i wciąż wychodzą coraz to nowsze wersje. Cieszy się niesamowitą popularnością. Bez wątpienia podbił branżę informatyczną. Warto zadać sobie pytanie: co stoi za jego sukcesem?..

Tworzenie Stron WWW w Polsce

Tu również, gdy mówimy o systemach zarządzania treścią, wyżej wymieniony WordPress, jest ciężki rywalem dla innych. Choć w zestawieniu ogólnym (światowym) portalu W3Tech, 24,2% witryn było na nim opartych. Choć mimo to prawdą będzie stwierdzenie, że system ten wiedzie prym na polskim rynku internetowym. Wiele znanych firm i portali w naszym kraju oparło swoje strony internetowe o WordPressa, na przykład: Poczta Polska czy Antyweb. Gdy popatrzymy na to w skali światowej, znajdziemy serwisy takie jak CNN, The Times czy PlayStation Blog (Sony). Przykładów jest mnóstwo i można by wymieniać kilka dni. To dobitnie świadczy o sukcesie projektu, który narodził się w 2003 roku.

Zalety systemu WordPress

Przede wszystkim posiada już około 40 000 dodatków – wtyczek. Liczba ich pobrań na dzień dzisiejszy (30.07.2015) wynosi ponad 990 tysięcy. Nie wspominając już o responsywnych szablonach Dla porównania można jedynie dodać, że CMS Drupal ma ich praktycznie o połowę mniej. W przypadku autorskich CMS-ów liczba ta wynosi kilka, kilkanaście. W praktyce jednak, aby wprowadzić nietypowe funkcje, należy je napisać (zaprogramować) od zera, za co naturalnie trzeba zapłacić. Oczywiście istnieją także płatne „wordpressowkie” wtyczki, lecz to nadal niebo a ziemia w porównaniu do systemów autorskich, pisanych pod dany projekt strony internetowej.

Drugi atut to czas realizacji serwisu internetowego. Jak się okazuję, koszty a przy tym czas poświęcony stworzeniu strony opartej na systemie WordPress są najmniejsze. Wynika to także z łatwości w poruszanie się po systemie oraz jego intuicyjności, którą zyskał na przełomie ostatnich lat. W ramach ciekawostki warto dodać, że przy tworzeniu wersji 2.7 (2008), dziesiątki tysięcy użytkowników testowało oprogramowanie, a swoje uwagi wysyłali twórcom. Wtedy, w samym panelu administracyjnym, wprowadzono ponad kilkaset poprawek. Brzmi imponująco, prawda?

W kwestii rozwoju także wygrywa nasz tytułowy bohater. Edycja serwisu internetowego powinna być łatwa w rozbudowie, modernizacji, jak i w chwili jej tworzenia. System autorski to swoista przeciwność. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: programista musiałby nauczyć się od nowa czyjegoś kodu i przystosować się do niego. Ze światu systemów CMS, wyłącznie WordPress wciąż zyskuje na popularności, inne przegrywają w boju. W tym miejscu warto to zobrazować za pomocą wykresu.

WordPress ma jeszcze kilka asów w rękawie takie jak łatwość optymalizacji strony internetowej i jej późniejszego pozycjonowania, ciągłe ulepszanie bezpieczeństwa, aktualizacje i wiele innych. Jednak na potrzeby tego artykułu przedstawiliśmy, naszym zdaniem, te najważniejsze.

WordPress 4.3 już nadchodzi

Oficjalnie wersja ta wyszła już na początku lipca 2015, nie mniej jednak była to dopiero wersja beta, czyli tak naprawdę testowa. Twórcy wychodzą z założenia, że już 18 sierpnia pojawi się stabilna wersja, na której potrzeby będzie można bez obaw dokonać aktualizacji. Co nas czeka? Na pewno udoskonalony moduł Personalizacja. Przy jego pomocy będzie można modyfikować, chociażby menu naszego serwisu. Nowa wersja ma także zadbać o poprawę bezpieczeństwa, a dokładnie o mechanizm resetowania hasła. To jedynie ułamek z nowych możliwości nowej wersji. Więcej możliwości poznamy, dopiero gdy zaczniemy z niej korzystać.

Podsumowując artykuł, WordPress to niesamowity system zarządzania treścią (CMS), który bije na głowę swoich konkurentów oraz kryje w sobie niesamowity potencjał. Ma także największe powodzenie na chwilę obecną oraz w perspektywie przyszłości. Z każdym dniem coraz więcej firm jest zainteresowanych posiadaniem strony WWW właśnie w tym systemie i słusznie. Wynika to, chociażby z możliwości szybkiej realizacji takowego zlecenia oraz późniejszej możliwości łatwej modyfikacji. Na koniec powtórzmy sobie, że WordPress jest stale rozwijany i aktualizowany.

Platforma zarządzania zgodami od Real Cookie Banner