Sony vaio

Jak Edytować Plik Hosts w Systemie Windows

Co to takiego plik 'hosts’?

Kiedy przechodzimy do konkretnej strony internetowej, nasz komputer kontaktuje się z systemem nazw domen (DNS), wysyłając żądanie o numeryczny adres IP. Na przykład domena roan24.pl prowadzi do adresu 178.33.3.233. Następnie komputer połączy się z tym adresem numerycznym i wczyta stronę internetową.
Plik hosts w systemie Windows, może zastąpić to działanie. Modyfikując plik hosts możemy wskazać dowolny adres IP dla dowolnej domeny. Są osoby, które używają tej sztuczki do blokowania witryn lub reklam na przykład wskazując domenę Facebook.com na adres 127.0.0.1, która jest zawsze adresem IP naszego komputera lokalnego. Kiedy ktoś spróbuje uzyskać dostęp do witryny Facebook.com na naszym komputerze, to zostanie połączony z nim samym. Jeśli na naszym komputerze nie znajduje się serwer hostujący stronę, to połączenie zakończy się niepowodzeniem. W naszej firmie często wykorzystujemy go także aby przygotować stronę internetową dla klienta i bezproblemowo zamienić ją z aktualną stroną. Zapewni to zerowy czas przestoju między zmianami usługi hostingu na nasz, a także daje podgląd dla klienta który może wprowadzić ewentualne zmiany lub zgłosić uwagi zanim strona będzie widoczna dla klientów.

Zabezpieczenia pliku hosts w Windows 8

Niestety, czasem złośliwy kod wykorzystuje plik hosts do swoich szkodliwych działań. Na przykład złośliwy kod może kierować domenę Facebook.com na inny adres IP, który będzie własnością hakerów. Strona, do której zostaniemy przekierowani, może naśladować Facebooka. Użytkownik może na adresie witryny zobaczyć Facebook.com i nigdy nie zorientować się, że jest na stronie, która wyłudza dane.
By zapobiec sytuacji opisanej powyżej, Windows 8 (a dokładniej Windows Defender) monitoruje plik hosts. W momencie, gdy oprogramowanie antywirusowe zorientuje się, że plik hosts uległ zmianie- wszystkie te zmiany usunie. Jest to ważne zabezpieczenie wielu użytkowników, którym by raczej do głowy nie przyszła edycja pliku hosts. Jeśli mimo wszystko chcemy edytować plik hosts, możemy wyłączyć to zabezpieczenie.

Jak obejść zabezpieczenie?

Ponieważ zabezpieczenie jest autoryzowane przez Windows Defender, zatem mamy kilka możliwości, jak je obejść:
Wykluczyć plik hosts z monitorowania w usłudze Windows Defender, co jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli nadal chcemy korzystać z tego oprogramowania antywirusowego. Nie oznacza to jednak, że Windows nie będzie nas już chronił przed złośliwym kodem, który mógłby edytować plik hosts;
Zainstalować oprogramowanie antywirusowe, oferowane przez firmy zewnętrzne; nie będzie ono tak restrykcyjne wobec pliku hosts. Wiele z takich programów jest dostępnych nieodpłatnie- na przykład avast!, czy AVG, które są darmowe. Jednak dalej warto mieć na uwadze że programy te mogą z czasem dodać ten plik do sprawdzenia.

Jak wykluczyć plik hosts z monitorowania?

Wykluczenie pliku hosts z monitorowania programu Windows Defender możemy osiągnąć poprzez wejście do programu. Następnie przechodzimy do Ekranu Startowego, po czym wpisujemy: Windows Defender i naciskamy klawisz Enter. W dalszej kolejności klikamy kartę: Ustawienia i wybieramy pozycję: Wykluczone pliki i lokalizacje.
W polu: Lokalizacje plików wpisujemy następującą lokalizację: „C:WindowsSystem32driversetc”. Klikamy następnie przycisk: Dodaj, a na koniec: Zapisz zmiany. W tym momencie możemy już edytować plik hosts.

Edytowanie pliku hosts.

Plik hosts możemy edytować, gdy mamy uprawnienia administratora. Jeśli otworzymy plik standardowo i spróbujemy go zapisać- pokaże się informacja o braku uprawnień do zapisu pliku w tej lokalizacji.
By uruchomić Notatnik z uprawnieniami administratora, należy wcisnąć klawisz: Windows, wpisać: Notatnik, kliknąć prawym przyciskiem myszki wynik, który nam się pojawi i wybrać z dolnego menu: Uruchom jako administrator. Można tak samo zastosować każdy inny edytor tekstu i tutaj dobrym programem jest na przykład Notepad++.

W dalszej kolejności przechodzimy do menu Plik, wybierając opcję: Otwórz, a potem w pasku adresu wkleić: C:WindowsSystem32driversetc. Należy pamiętać o zaznaczeniu opcjo „Wszystkie ploki (*.*)”.

Można także nawigować ręcznie do miejsca zgodnie z powyższą ścieżką następnie w prawym dolnym rogu zaznaczyć opcję „Wszystkie Pliki„. i wybrać już plik hosts który nam się pojawi.

Dodajemy po jednej witrynie na każdą linijkę, wpisując najpierw adres IP w wersji 4 lub 6 a następnie domenę i zapisujemy plik. Jeśli plik nie chce się zapisać oznacza to że nie uruchomiliśmy notatnika z prawami administratora.

Po zakończeniu dodawania witryn trzeba jeszcze zapisać plik. Dokonane zmiany zachodzą natychmiast. Nie ma potrzeby uruchamiać ponownie systemu czy też przeglądarki. Należy jednak pamiętać żeby usunąć wpis lub go skomentować (dodając # na początku wpisu) jak osiągniemy już efekt.

Platforma zarządzania zgodami od Real Cookie Banner