Klawiatura komputerowa

Wybieranie Dobrego Hasła

Podstawowym sposobem zabezpieczenia konta jest wybranie dobrego skutecznego hasła, niemożliwego do złamania – zarówno dla osoby z otoczenia, jak i anonimowych hakerów. O ile może się to wydawać trudne i nie do zapamiętania to jednak jest parę sposobów, aby stworzyć dobre hasło i je posiadać.

Zbyt łatwe

Błędem powtarzanym przez użytkowników jest wybieranie na hasło słowa zbyt łatwego do odgadnięcia – tak zwanego słownikowego. Nagminne jest ustawianie fraz podobnych do siebie, np.: login: kotek, hasło:kotek1. Większość systemów nie umożliwia ustawienia takiego samego loginu i hasła czy też narzuca długość hasła powyżej 3,5 lub 8 znaków w zależności od usługi.

Zbyt oczywiste

Uważajmy na hasła oczywiste dla znajomych. Osoby z otoczenia, próbujące włamać się na nasze konto, wypróbują imiona dzieci, kotów, miasto zamieszkania, czy ukochany klub sportowy, co czasem okazuje się wystarczające. Zwłaszcza jeśli skorzystamy z opcji przypomnienia hasła po podaniu podpowiedzi. Trzeba pamiętać, że nie tylko my możemy znać na nie odpowiedź.

Nie należy używać oczywistych fraz, powtarzających się na listach najpopularniejszych haseł, jak: 'password’, '12345′, 'abc123′, 'iloveyou’, a na rodzimym gruncie także 'polska’, kluby sportowe (np. 'widzew’, 'legia’) oraz oczywiste wulgaryzmy.

Poziomy bezpieczeństwa

Najprostsze do zapamiętania, ale i najłatwiejsze do złamania, są hasła składające się jedynie z cyfr lub liczb, zwłaszcza te do 8 znaków.

Wyższy poziom bezpieczeństwa gwarantują hasła powyżej 8 liter, uzupełnione o znaki specjalne (np. !, ?, @), duże i małe litery oraz cyfry. Pomóc w zapamiętaniu takiego hasła może przerobienie realnego słowa np.: 'kalafior’ na 'K@!4Fi0r’.

Dobrym algorytmem do tworzenia haseł jest też np. modyfikacja zdania: „mój pies ma na imię Azor i ma 5 lat” na zdanie: „MpmniAim5l”.

Programy do przechowywania haseł – Zalecane

Zalecamy użycie programów do przechowywania haseł, takich jak KeePass. Jest to darmowy program, który można ściągnąć także na pendrive i tam przetrzymywać, aby mieć dostęp do haseł na każdym komputerze. Trzeba pamiętać, tylko aby posiadać kopię zapasową plików na wypadek awarii danych lub zgubienia. Same dane są zabezpieczone hasłem i zaszyfrowane, żeby w razie przejęcia przez osobę postronną nie były łatwo dostępne. Program za to po podaniu jednego głównego hasła będzie mógł zapisać dowolną liczbę haseł, dodatkowo posiada opcje generowania losowych haseł co znacząco zwiększy bezpieczeństwo naszych kont.
Dodatkowymi przykładowymi programami do przechowywania haseł, którego każdy używa, jest np. agent poczty (Thunderbird) lub przeglądarka internetowa Firefox czy Google Chrome. Trzeba jednak pamiętać, że dopóki nie ustalimy głównego hasła to każdy użytkownik naszego komputera będzie mógł podejrzeć zapamiętane hasła, gdyż nie są one szyfrowane, co następuje dopiero po ustaleniu głównego hasła zabezpieczeń.

Twój skuteczny system

Jeśli nie chcemy korzystać z dodatkowych programów, to najskuteczniejsze będzie hasło generowane dla każdej strony z osobna. Brzmi to, jak niemożliwe do wykonania, jednak łatwo będzie je zapamiętać, gdy do ich stworzenia posłużymy się kluczem.
Prostą i łatwą opcją jest system oparty na stosowaniu bazowego słowa, plus związany z daną witryną przedrostek. Używając utworzonego wcześniej hasła ’K@!4Fi0r’, stworzyć możemy łatwo odpowiednik dla konta Gmail- 'gmail@K@!4Fi0r’, 'Nasza-klasa– nasza-klasa@K@!4Fi0r’ czy 'Allegro – allegro@K@!4Fi0r’.
Najwyższy poziom ochrony zapewnią jednakże długie ciągi znaków, nieskładających się na żadne istniejące słowo.

Zastanów się, czy zapamiętasz „Xyx@._E!_xx@12cdXx”?

Kij ma dwa końce. Skomplikowane do złamania hasło jest z kolei równie trudne do zapamiętania. Osobom nieużywającym programów do przechowywania haseł, jak KeePass, który polecamy Klientom, może być trudno je zapamiętać, co prowadzi do błędów i możliwości ujawnienia. Haseł dostępowych nie powinno się zapisywać na kartkach czy w notesach i wywieszać w widocznych miejscach, ponieważ nie wiemy, kto może je zobaczyć.

Platforma zarządzania zgodami od Real Cookie Banner