Zarządzanie procesami biznesowymi

Zarządzanie procesami biznesowymi – Forum BPM Practice

Zarządzanie procesami biznesowymi

Słowem wstępu

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi większą lub mniejszą firmę, chce aby funkcjonowała ona jak najlepiej i wydajnie. Tradycyjne podejście, wykorzystujące głównie strukturę organizacyjną jako ramy dla bieżącego funkcjonowania i realizacji celów strategicznych, stoi w opozycji do naturalnego sposobu działania organizacji.

Zarządzanie procesem biznesowym (Business Process Management) to nic innego jak zarządzanie organizacją z  perspektywy wytwarzania wartości dla Klientów oraz dla pozostałych interesariuszy firmy/grupy kapitałowej.  BPM to najprościej ujmując, systematyczne zarządzanie naturalnymi ciągami działań „ponad podziałami” struktury organizacyjnej (tzw. procesy biznesowe) oraz dopasowanie zasad podejmowania decyzji i zasobów organizacji do potrzeb procesów po to, aby osiągać lepsze wyniki i skuteczniej zarządzać cyklami życia różnych grup Klientów. W każdym procesie biznesowym bierze udział wiele komórek organizacyjnych z różnych departamentów, które dzięki pracy zespołowej osiągają wspólne cele całej organizacji. Menedżerowie odpowiedzialni za wyniki biznesowe procesu (tzw. Właściciele procesów) otrzymują formalne uprawnienia do wpływania na kształt procesu i koordynowania prac różnych komórek organizacyjnych. Firmy zarządzane z perspektywy procesów tworzą procesową strukturę zarządzania, w której architektura procesów (procesowy odpowiednik struktury organizacyjnej) stanowi ramy odpowiedzialności i podejmowania decyzji w hierarchii Właścicieli procesów (odpowiednik tradycyjnej hierarchii zarządzania).  Przy zmianie tradycyjnego sposobu zarządzania na procesowy wyzwaniem jest stworzenie architektury procesów pokazującej model prowadzenia biznesu oraz zmiana postaw menedżerów, którzy muszą myśleć w kategoriach wspólnego interesu całej firmy i rzeczywiście (a nie deklaratywnie) działać zespołowo.

Co to proces biznesowy?

Istnieje szereg definicji procesu biznesowego.  Najpełniejsza z nich uwzględnia kontekst biznesowy procesu (po co proces istnieje i komu ma dostarczyć wartość). Według Manifestu Procesu Biznesowego stworzonego przez Rogera T. Burltona założyciela Process Renewal Group „procesy biznesowe organizacji w wyraźny sposób opisują pracę realizowaną z udziałem wszystkich zasobów zaangażowanych w tworzenie wyników posiadających wartość dla klientów i innych interesariuszy”. Manifest został przetłumaczony na 14 języków, które można znaleźć na stronie www.bptrends.com. Z pełną treścią polskiej wersji  Manifestu Procesu Biznesowego, która szczegółowo wyjaśnia istotę procesu biznesowego można zapoznać się na stronie www.prgpolska.pl

Process Renewal Group Polska

Process Renewal Group Polska od 2003 roku pomaga organizacjom we wprowadzaniu podejścia procesowego. PRG Polska świadczy usługi takie jak: strategia biznesowa w procesach, architektura procesów, budowa i rozwój organizacji procesowych, projektowanie i przebudowa procesów, optymalizacja i usprawnianie procesów oraz wsparcie podczas informatyzacji. PRG Polska dla każdego projektu tworzy unikalną strategię i plan wdrożenia organizacji procesowej dopasowany do kultury i gotowości kadry i pracowników do zarządzania procesowego. Jedną z fundamentalnych wartości PRG jest transfer wiedzy i dobrych praktyk BPM.

Forum Praktyków BPM

PRG Polska co roku organizuje Forum Praktyków BPM. Wśród organizacji działających w Polsce istnieje wiele wspaniałych przykładów stosowania podejścia procesowego i integrowania różnych nurtów zarządzania z zarządzaniem procesowym. Forum Praktyków BPM ma na celu budowanie sieci „procesowców”, którzy chcą się wymienić doświadczeniami się z dziedziny zarządzania procesami biznesowymi. Event jest organizowany od 2013 roku i cieszy się dużym zainteresowaniem.

W tym roku temat wiodący spotkania to Standardy zarządzania a podejście procesowe, a celem jest umożliwienie przedstawicielom biznesu i administracji zaprezentowania praktycznych przykładów jak wykorzystywać i łączyć Customer Experience, User Experience, service design, social business z takimi standardami jak zarządzanie jakością (m.in. normy ISO i EFQM), zarządzanie ryzykiem, zarządzaniem przez cele (MBO), architektura korporacyjna.

Co mamy z tym wspólnego - Blog ROAN Agencja InterAktywna Nieco niżej dowiesz się co nasza firma ma wspólnego z opisywanymi powyżej rzeczami.

Co ma do tego ROAN Agencja InterAktywna?

Wszystko ładnie, pięknie, ale w zasadzie co nas łączy z czymś takim jak Forum Praktyków BPM i Process Renewal Group? Odpowiedź jest prosta: zaprojektowanie strony internetowej. Należało stworzyć i wdrożyć stronę www, która będzie się skupiać właśnie na corocznym forum. Oczywiście postawiliśmy na CMS WordPress. Nasz Klient jest z Warszawy więc komunikowaliśmy się przez e-maile, konferencje na Skype i telefon. Klient jest zadowolony z wykonanej usługi. Z kolei osoby, które interesuje forum Business Process Management, mogą śmiało korzystać ze strony bpmpractice pl. Strona jest responsywna i ma nawet stworzoną przez nas aplikację. Całość dostępna będzie w naszym Portfolio – zapraszamy.

Każdy może, a nawet powinien

O atutach posiadania strony internetowej pisaliśmy już nie raz. O tym, że myśląc o stronie internetowej warto postawić na WordPress też pisaliśmy – na przykład w tym artykule. Nie ważne czy interesują Cię właśnie forum BPM Practice, czy blogujesz, czy masz małą lokalną firmę – strona www to dzisiaj must have. ROAN Agencja InterAktywna może dla Ciebie wykonać również modernizację strony internetowej. Przyda się ona, jeśli Twoja witryna jest już przestarzała lub została zawirusowana (bo i takie przypadki się zdarzają).

Forum Praktyków BPM Practice Process Renewal Group Polska - grafika Pomyśl o tym, co możemy dla Ciebie zrobić. Zachęcamy Cię do kontaktu – +48 695 742 350 – do usłyszenia.
Platforma zarządzania zgodami od Real Cookie Banner