historia internetu wplyw na pjektowanie stron www

Historia Internetu i jej wpływ na projektowanie stron internetowych

Projektowanie stron internetowych jest dziś coraz ważniejszą częścią biznesu i zostało ukształtowane przez historię Internetu. W połowie lat 80. w Massachusetts Institute of Technology powstał pierwszy działający prototyp Internetu, finansowany przez Departament Obrony USA. System wykorzystywał komutację pakietów, aby umożliwić wielu komputerom komunikację między sobą. Jednak po jego awarii, dziedzina ta nadal się rozwijała.

Historia Internetu i Stron Internetowych

Dzisiaj świat projektowania stron internetowych osiągnął etap, w którym każdy z podstawowymi umiejętnościami komputerowymi może stworzyć prostą stronę internetową. Ale nie zawsze tak było, ponieważ wymagało to dużo wiedzy i umiejętności z programowania, kodowania. Gdy zaczynamy badać historię i ewolucję projektowania stron internetowych, przechodzimy od bardzo prostych do bardzo, ale to bardzo złożonych, kolorowych i żywych stron www. Historia projektowania stron internetowych nie jest tak wcale długa, jak nam się wydaje, bo obejmuje zaledwie dwie dekady, ale za to przyniosła wiele istotnych zmian w każdym aspekcie naszego życia.

Pierwsza Przegladarka Internetowa Na Swiecie Mosaic Roan24 Gorzow

Od Mosaic do Chrome

Ewolucja sieci prezentuje wizualną oś historii przeglądarki internetowej i powiązanych technologii. Zaczyna się w 1991 roku od HTTP i HTML 1, a następnie stanowi wynalazek wczesnych przeglądarek, takich jak Mosaic i Netscape. Klikając ikony każdej przeglądarki, możesz przeglądać obrazy przedstawiające ewolucję poszczególnych przeglądarek. Interesujące jest to, jak przeglądarka każdej firmy zmieniała się i ewoluowała przez lata.

W 1993 r. pojawiła się pierwsza przeglądarka, Mosaic. Szybko stała się ona najpopularniejszą przeglądarką i rozpowszechniła się w Stanach Zjednoczonych. W ślad za nią poszło kilka innych firm internetowych, w tym Amazon, eBay i Yahoo. W 1998 roku powstała firma Google, która wprowadziła w roku 2008 przeglądarkę Google Chrome, a w 2004 roku pojawił się Facebook. W tym czasie Internet rozwijał się w szybkim tempie, a coraz więcej osób korzystało z komputerów, by łączyć się z innymi ludźmi.

Sieć Ogólnoświatowa Internet

Internet został po raz pierwszy wprowadzony w latach 50-tych, a jego twórcami byli naukowcy Robert Kahn i Vinton Cerf. Ci dwaj naukowcy stworzyli protokół internetowy i protokół sterowania transmisją (Transmission Control Protocol). Protokoły te były pierwszymi standardami transmisji danych w Internecie. ARPANET przyjął te standardy i zaczął używać nowego systemu w 1983 roku. World Wide Web został wymyślony przez Tima Berners-Lee, który później stał się korporacyjnym gigantem.

Tim Berners-Lee zaproponował globalny projekt hipertekstu w 1989 roku, a później stało się to World Wide Web. To było w 1991 roku, powstała sieć i mogliśmy przeglądać strony tekstowe za pomocą podstawowej przeglądarki w trybie liniowym. The Mosaic to najwcześniejsza zintegrowana przeglądarka graficzna opracowana w 1993 roku.

Hipertekstowy Język Znaczników

HyperText Markup Language lub HTML, stworzony w 1990 roku, jest oficjalnym językiem sieci. W latach 90 wszystkie dokumenty online (strony internetowe) zostały utworzone w HTML. Miały układ liniowy i więcej tekstu niż jakakolwiek grafiki. Koncepcja hipertekstu została opracowana przez Teda Nelsona w latach 60-ch, ale dopiero w latach 80-ch Tim Berners-Lee zaczął używać języka kodowania. W tamtym czasie HTML był jedynym językiem kodowania w projektowaniu stron internetowych, a projektanci stron internetowych mieli ograniczone opcje, jeśli chodzi o projektowanie. Tekst, linki i tabele były elementami, które projektanci stron internetowych mogli wykorzystać do stworzenia pierwszych stron internetowych.

Konsorcjum World Wide Web

Konsorcjum World Wide Web, które chętnie uznajemy za W3C, zostało utworzone w 1994 r. (Ponownie przez Tima Bernersa-Lee), aby zunifikować kod w dziedzinie projektowania stron internetowych. Konsorcjum nadal rządzi regułami kodowania, wytycznymi i technikami, a także aktualizuje zmiany, które powinny być przestrzegane przez projektantów stron internetowych.

Zanim World Wide Web stał się głównym nurtem, był prymitywną wersją Internetu. Był to tylko prototyp, bez żadnej funkcjonalności. Powstanie World Wide Web było wielkim przełomem dla sieci. Choć jej początki były powolne, umożliwiła ona rozwój nowych technologii i aplikacji. Oprócz HTML i CSS World Wide Web umożliwił również stworzenie sieci WWW.

Druga Generacja HTML

Wszystkie te wczesne prace były częścią pierwszej generacji projektowania stron internetowych, prowadząc do opracowania prostych stron internetowych (według dzisiejszych standardów). Około 1994 r. projektanci stron internetowych wraz z programistami zaczęli współtworzyć kod HTML, zwiększając jego wszechstronność. Ten etap w historii projektowania stron internetowych jest uważany za drugą generację. Tagi HTML 1 ewoluowały do formatu HTML 2, a projektanci stron internetowych mogli uzyskać dostęp do nowych funkcji. Ponadto Internet stał się także szybszy. Podczas tej generacji kodowanie stało się bardziej wyrafinowane, na stronach zaczęto używać więcej kolorów i grafiki.

Trzecia Generacja HTML

Rok 1995 był trzecim rokiem w tworzeniu stron internetowych i tworzenia HTML 3. Było to pokolenie, w którym zobaczyliśmy wydanie przeglądarki Internet Explorer, jednej z najczęściej używanych przeglądarek internetowych w historii sieci. Inne ważne zmiany w tej fazie obejmują zastosowanie tabel HTML B i arkuszy stylów.

Strony internetowe stały się bardziej kolorowe niż kiedykolwiek wcześniej, a wiele stron miało wzorzyste tła. Inne ważne zmiany w tej fazie obejmują koncepcję „gif” i konsekwentne korzystanie z animowanych obrazów oraz wprowadzenie Flasha, które pomogło stworzyć jedne z najbardziej wymagających graficznie stron internetowych. Strony WWW zaczęły przechodzić od statycznych do dynamicznych stron internetowych.

Czwarta Generacja HTML

Jest to wiek współczesnych stron internetowych, który jest dalej przenoszony z HTML 4 do HTML 5. Obecnie projektanci stron internetowych mają inne systemy kodowania oprócz HTML jak XML, CSS i JavaScript. Wszystkie niedociągnięcia HTML i XHTML zostały rozwiązane i zawiązane w HTML 5, zapewniając rozwiązania większości problemów i dodając wiele nowych funkcji składni. Do najbardziej znanych należą dodanie integracji zawartości SVG.

Rozwój technologii graficznych na potrzeby korzystania z Internetu

Historia Internetu i jego wpływu na sieć była ściśle związana z ewolucją technologii graficznych. Pierwszy komputer został zaprojektowany do użytku wizualnego. Podobnie, Internet jest medium wizualnym i wymaga interfejsu graficznego. Aby ogół społeczeństwa mógł zrozumieć potencjał Internetu, konieczne jest, aby interfejs użytkownika był atrakcyjny wizualnie. Ale historia internetu pokazuje, jak bardzo grafika zrewolucjonizowała świat.

Ewolucja Internetu została ukształtowana przez rozwój technologii. Pierwsza skomercjalizowana wersja Internetu powstała w 1989 roku, a pierwszy e-mail został wysłany w 1991 roku. Kolejna generacja sieci została napędzona przez oprogramowanie komputerowe, co stało się możliwe dzięki wprowadzeniu hipertekstu w latach 90. W ten sam sposób rozwój języka HTML i kodu HTML wpłynął na rozwój projektowania stron internetowych.

Historia Internetu i jego wpływu na sieć obejmuje ostatnie trzydzieści lat. Jego rozwój był zasadniczo rewolucyjny dla komunikacji, języka i kultury. Jego wzrost i ekspansja były w dużej mierze zdeterminowane przez ewolucję technologiczną. Wpłynęło to również na ewolucję projektowania stron internetowych. Przez cały ten okres, World Wide Web zmienił się i ewoluował, aby zaspokoić potrzeby swoich użytkowników. Internet zrewolucjonizował sposób, w jaki ludzie dzielą się informacjami i pomysłami.

Platforma zarządzania zgodami od Real Cookie Banner