Jaki powinien być internetowy portal miasta? Serwis Miejski

Serwis Miejski – jaki powinien być internetowy portal miasta?

Wygląd stron publicznych

Dzisiejszy wpis na naszym blogu poświęcony jest stronom publicznym. Portale miast – tych większych i mniejszych – pełnią ważną rolę w Internecie. Jedne są bogate w treść i grafikę, z kolei inne skąpe oraz starszej generacji. Wiele miast, a raczej władze nimi zarządzające, coraz częściej myślą o stronie internetowej swojej miejscowości i skupiają na niej większą uwagę. Chcą bowiem aby była ona miejską chlubą, a nie zmorą jak to wygląda w wielu przypadkach. Niemniej internetowy serwis miejski musi w sobie zawierać przydatne strony internetowe – przydatne dla mieszkańca czy też turysty, bądź przedsiębiorcy (lokalny katalog firm).

Standard WCAG 2.0 W grę także wchodzą, jakże ważne, standardy WCAG 2.0 – dotyczące osób niepełnosprawnych. Serwis miejski oraz inne strony pożytku publicznego muszą być przystosowane do osób niepełnosprawnych. Standard WCAG musi być minimum na poziomie AA. Ponadto termin wdrożenia tychże standardów upłynął 30 maja 2015 roku. W wyniku czego wiele instytucji publicznych w ekspresowym tempie dokonywało zabiegu, jakim jest modernizacja strony internetowej.

Naprzeciw wychodzi Polska Akademia Dostępności, która na swojej stronie udostępniła gotowe narzędzia. Mają one pomóc w zastosowaniu WCAG 2.0 (Wytyczne dla dostępności treści internetowych 2.0) na stronach internetowych. Jednak niekiedy okazuję się, że aby je prawidłowo wdrożyć, należy korzystać z pomocy firm takich jak nasza agencja interaktywna ROAN24. Z naszą pomocą portal miejski, a także każda strona WWW, stanie się dostępna dla każdego. Grafika po lewej stronie przedstawia jedno z naszych rozwiązań.

Na koniec maja 2015 jedynie 1,7% stron internetowych spełniało standard dostępności dla osób niepełnosprawnych.

Poza dostosowaniem do osób niepełnosprawnych oficjalny serwis miasta powinien także zawierać informacje o godzinach pracy poszczególnych urzędów oraz poszczególnych wydziałów. Dla mieszkańca przydatne strony internetowe to między innymi gospodarka odpadami komunalnymi czy aktualności dotyczące jego miejscowości, a także łatwa nawigacja. Z kolei dla turysty ważną sprawą będą informacje poświęcone komunikacji miejskiej czy też lokalnym obiektom kulturalnym, takim jak: zabytki, teatry, kina czy galerie handlowe.

Szczególną uwagę należy zwrócić na kwestię, jaką jest struktura strony WWW. Nawet najfajniejsze strony internetowe mają dobrze uporządkowane Menu i łatwo się w nich odnaleźć. Niestety często można odnieść wrażenie, że co trzeci serwis miejski tego nie posiada.

Również ważna kwestia. Dobre strony internetowe to strony responsywne. Co to znaczy? W dużym skrócie oznacza, to, że możesz przeglądać internetowy serwis miejski na swoim smartfonie i nie musisz się przy tym męczyć. Strona sama dostosuje się do urządzenia, na którym jest wyświetlana.

Na sam koniec chcielibyśmy przedstawić strony internetowe, na których wdrożyliśmy wcześniej wspominany standard WCAG 2.0, który pozwala osobom niepełnosprawnym w pełni korzystać ze strony WWW.

Platforma zarządzania zgodami od Real Cookie Banner