Responsywne projektowanie stron internetowych

Stawiamy na responsywność

Smartfony to teraz komputery, które mieszczą się w Twojej kieszeni

Dlaczego strona responsywna jest tak ważna? Dlatego ze w dzisiejszych czasach nasze smartfony i tablety zastępują komputery, które mieszczą się w kieszeniach spodni czy w podręcznej torbie dowodzi to, że przeglądanie internetu już dawno wyszło zza ścian naszych mieszkań czy kawiarenek internetowych. Badanie nie dawno przeprowadzone dowodzą, że 30 procent naszych decycji zakupowych podejmujemy z urządzeń mobilnych, a tablety oraz smartfony generują 15 procent globalnego internetu. Dlatego właśnie podczas tworzenia przez nas stron i sklepów internetowych stawiamy bardzo duży nacisk na ich responsywność.

Od 21 kwietnia Google wprowadził że strony www które nie są dostosowane do wyświetlania na urządzeniach mobilnych, spadną w wynikach wyszukiwania.

Responsywność (w skrócie „odpowiadającej”) polega na przygotowaniu takiej wersji strony internetowej, której wyświetlanie treści będzie dostosowane do rozmiaru wyświetlacza na dowolnym urządzeniu.

Przyjazność stron internetowych dla urządzeń mobilnych

Responsywna strona internetowa to taka, która dostosowuje projekt tak, aby wyglądał tak samo na wszystkich urządzeniach, w tym na smartfonach i komputerach stacjonarnych. Pomaga to ludziom przeglądać strony internetowe w optymalny sposób na obu urządzeniach. Ta metoda może pomóc Ci nadążyć za wymaganiami konsumentów. Ponadto responsywna strona internetowa jest preferowana przez wyszukiwarki, takie jak Google. Najlepszą rzeczą w responsywnych witrynach jest to, że są one łatwiejsze do utrzymania i aktualizacji.

Podstawową zasadą responsywnego projektowania stron internetowych jest to, aby wszystkie elementy były do siebie proporcjonalne. Przykładowo, podczas przeglądania strony na komputerze stacjonarnym, strzałka kieruje użytkownika do innej części strony. Nie ma jej jednak na urządzeniach przenośnych. Z drugiej strony, formularz zapisu jest widoczny na urządzeniach desktopowych, ale ukryty za przyciskiem call-to-action.

Tworzenie responsywnej strony internetowej

Strona responsywna posiada wiele elementów, które zmieniają się w zależności od wielkości ekranu, na którym jest oglądana. Wykorzystanie podejścia mobile-first pomoże Ci stworzyć doświadczenie content-first. W tej metodzie stosuje się układ wielokolumnowy, który wprowadza większe marginesy na większych ekranach. Płynne siatki skalują również obrazy, aby dostosować je do wielkości ekranu. W skrócie responsywna strona internetowa to taka, która została zaprojektowana tak, aby była elastyczna i dostosowywała się do wszystkich rozmiarów i urządzeń.

Responsywna strona internetowa może być świetnym sposobem na optymalizację Twojego biznesu i zwiększenie zadowolenia klientów. Chociaż strona responsywna może wydawać się prosta, ma kilka wad. Może nie być odpowiednia dla każdego typu urządzenia, ale i tak zapewni odwiedzającym optymalne wrażenia. Najważniejszą zaletą strony responsywnej jest to, że dostosowuje się ona do różnych rozmiarów ekranu. Dzięki jednej stronie i tylko jednej aktualizacji będziesz mógł cieszyć się niższymi kosztami zarządzania treścią strony i wyższym wskaźnikiem R.O.I.

Responsywna strona internetowa będzie wyglądać świetnie na wszystkich urządzeniach. Pozwoli odwiedzającym na bezproblemowe przeglądanie treści. Jest to ważna zaleta responsywnych stron internetowych. Dobrze zaprojektowana strona będzie łatwa w użyciu na wszystkich urządzeniach, a odwiedzający będą chętnie z niej korzystać. Responsywna strona internetowa pozwoli również zaoszczędzić czas i pieniądze Twojej firmy. Doświadczenie użytkownika będzie przyjemniejsze, gdy strona jest łatwa w nawigacji, a jej układ jest czytelny na mniejszych ekranach.

Responsywne projektowanie stron internetowych

Oprócz projektu przyjaznego dla urządzeń mobilnych responsywna strona internetowa powinna być testowana w różnych środowiskach. Celem responsywnej strony internetowej jest zapewnienie każdemu dostępu do tych samych informacji na różnych urządzeniach. Na przykład, użytkownik komputera stacjonarnego może nie mieć takiego samego doświadczenia jak użytkownik smartfona, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że projekt jest kompatybilny z obydwoma urządzeniami. Co więcej, responsywna strona może sprawić, że Twoja witryna będzie bardziej widoczna dla użytkowników korzystających z wyszukiwarek.

Responsywna strona internetowa może być również łatwa w obsłudze. Jej elastyczna struktura potrafi dostosować się do różnych rozmiarów i rozdzielczości ekranów. Użytkownicy będą mieli dostęp do tej samej treści na różnych urządzeniach, a sam projekt będzie elastyczny. Najważniejsze jest to, że jest ona kompatybilna z urządzeniem, z którego korzystają. Responsywna strona będzie na bieżąco informować użytkowników o aktualizacjach. To jest główny powód, dla którego warto mieć responsywną stronę. Jeśli Twoja strona nie jest przyjazna dla urządzeń mobilnych, nie będzie funkcjonalna.

Co mam zrobić? Przede wszystkim sprawdź, czy Twoja strona jest responsywna, kliknij na test zgodności z urządzeniami przenośnymi.

A gdy nie jest to wiedz, że modernizujemy istniejące już strony internetowe do responsywności.

Dlatego też – wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom naszych Klientów – postanowiliśmy, że wszystkie strony które tworzymy, będą w pełni responsywne.
Nie będą za to pobierane żadne opłaty dodatkowe.

Platforma zarządzania zgodami od Real Cookie Banner