Logo agencji ROAN24 Gorzów Wielkopolski Pozycjonowanie Tworzenie Projektowanie Hosting Stron Sklepów internetowych
WCAG aa koba Białystok WordPress HTML audyt

WCAG 2.0 AA Koba Białystok WordPress HTML Audyt ROAN

WCAG 2.0 AA – na tym skupia się nasz dzisiejszy artykuł. Modernizujemy bowiem stronę internetową białostockiej firmy, która dostarcza media takie jak telewizja czy internet.

WCAG 2.0 wciąż ważne – przekonaliśmy się o tym

Słowem wstępu

WCAG 2.0 (Web Content Accessibility Guidelines, czyli wytyczne dotyczące dostępności stron internetowych) to zagadnienie, które już pojawiało się na naszym Blogu co najmniej dwa razy, na przykład w tym wpisie. Wytyczne ustanowione przez standard WCAG 2.0 to dokument zawierający porady, które mówią o tym, jak budować strony internetowe, aby były dostępne dla wszystkich. Wszyscy to także ludzie niepełnosprawni: niewidomi, niedosłyszący czy nawet głusi, niemi i tak dalej.

„Szacuje się, że osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności stanowią 1/7 całej populacji światowej. Nawet przy ostrożnym założeniu, że tylko 1/10 z nich korzysta z internetu, być może słusznym byłoby wprowadzić zalecenia, aby każdy twórca strony internetowej, zanim „zainstaluje” ją w sieci, zapoznał się z dokumentacją WCAG 2.0, a przede wszystkim potrafił z niej korzystać.”

Źródło: dostepnestrony.pl

Jeżeli już się w ogóle myśli o WCAG 2.0, to zazwyczaj mylnie, przypina się to hasło do stron rządowych, witryn publicznych. Jednak nie tylko witryny ministerstw czy miast powinny spełniać ten standard. Dotychczas WCAG 2.0 realizowaliśmy dla Miasta Ogrodu Podkowy Leśnej, Gminy Przytoczna oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Widać tu bardzo tę tendencję to stron publicznych. Powoli również inne witryny otwierają się na wszystkich internautów. Jedną z nich jest koba pl – dostawca telewizji, internetu i telefonii z Białegostoku. Co więcej: to właśnie my jesteśmy odpowiedzialni za wdrożenie WCAG 2.0 na poziomie AA na ich stronie.

Aż 1/10 osób niepełnosprawnych regularnie korzysta z internetu. Warto o nich pomyśleć już podczas projektowania strony.

KOBA Białystok Telewizja a WCAG 2.0 AA

Dostępność stron internetowych mamy już wyjaśnioną. Teraz czas na konkretne elementy, które zostaną wdrożone przez nasz zespół. Tworzona przez nas strona nie będzie napisana przy użyciu czystego języka HTML. Do jej postawienia wykorzystamy system CMS WordPress. Finalnie strona internetowa ma spełniać standard WCAG 2.0 na poziomie AA. Jakie rozwiązania należy wprowadzić, aby to osiągnąć? Już tłumaczymy.

  • Alternatywa w postaci tekstu dla każdej treści nietekstowej – tyczy się to przede wszystkim wszelkich grafik zawartych nas stronie. Nie mamy tu na myśli elementów odpowiadających za wygląd witryny, ale grafiki zawarte w treści.
  • Treści, które mogą zostać zaprezentowane różnymi metodami – treść musi być tak skomponowana, żeby program komputerowy był w stanie je odczytać. Musi być zachowana należyta kolejność: taka, w jakiej ma być przedstawiona treść, tak aby zachowała ona swój sens. Ponadto treść musi dać się rozróżnić od tła.
  • Kontrast oraz wielkość czcionek – treści przedstawione na stronie (zarówno tekst, jak i grafika) powinny posiadać kontrast – minimum 4,5:1. Ważne: wymóg ten nie dotyczy elementów dekoracyjnych witryny. WCAG 2.0 wymaga również możliwości zmiany wielkości czcionki (do 200%, bez utraty treści oraz funkcjonalności).
  • Dostępność z klawiatury – chodzi tutaj głównie o możliwość poruszania się za pomocą klawiatury – na przykład poruszanie się po Menu za pomocą klawisza Tab.
  • Treść niepowodująca ataków padaczki – witryna internetowa nie może zawierać nic co migocze więcej niż trzy razy na jedną sekundę – tak to również jest kryterium dla WCAG 2.0 AA.
  • Narzędzia umożliwiające i ułatwiające nawigację – nawigację należy tak przygotować, ażeby użytkownik wiedział gdzie dokładnie się znajduje w danym momencie. Dodatkowo wszelkie nagłówki i tytuły muszą jasno informować o celu i temacie treści.

Otwórz swoją stronę na wszystkich użytkowników

KOBA Białystok (telewizja, internet, telefon) już niebawem będzie miała stronę zgodną z wymogami WCAG 2.0 AA – a co z Twoją stroną? Czy ona również jest dostępna? Jeśli nie, pomyśl o tym. ROAN Agencja InterAktywna pomoże Tobie dostosować serwis internetowy do osób niepełnosprawnych. One również są aktywne w sieci, może nie na Twojej stronie, ale można to zmienić! Pr

Dostosujemy Twoją witrynę dla osób niepełnosprawnych oraz wykonamy dla ciebie audyt Twojej strony internetowej. Zadzwoń: +48 695 742 350.

Należy pamiętać, że korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, użytkownik wyraża zgodę na politykę prywatności i przechowywanie plików cookie, które umożliwiają sprawne działanie naszej witryny.